Gündem

Kasnak Çeşitleri

Araçlarda birçok sistemin çalışmasında bazı ana parçalar bulunmaktadır. Kasnak bunlardan biridir. Kasnakların görevleri gibi modelleri de farklılık göstermektedir. En yaygın kasnak türleri şunlardır:

  • Çubuk ve zincir: Endüstride yükleri zincirlerle yukarı çekerek kaldırmak için kullanılır. Ayrıca tarımda saman balyası veya kütük gibi ağır nesneleri kaldırmak için kullanılırlar.
  • Blok ve halat: Bunlar çubuk ve zincire benzer ancak bir yerine iki halat kullanırlar. Genellikle ağaçlar veya büyük kayalar gibi ağır nesneleri, başka yolların veya başka yolların olmadığı bir yerden başka bir yere kaldırmak için kullanılırlar.
  • Kasnak: Bu tür makaraların dış kenarı boyunca, sürtünme nedeniyle kolayca kaymalarına neden olmadan halatları hareket ettirmek daha kolaydır.

Araçlarda kullanılan kasnak modelleri alternatör kasnağı, dinamo kasnak modelidir.

Yağ Keçesi Kullanımı

Yağ keçesi krank keçesi veya krank contası olarak adlandırılmaktadır. Krank contaları, yüksek performanslı motorlarda yağ sızıntılarına ve aşınmaya karşı koruma için çoğu otomobilde ve hafif kamyonda kullanılır. Pistonlarınıza çubuklar aracılığıyla bağlanan krank milinizin her iki tarafında birer tane olmak üzere motorunuzun her iki tarafında bulunurlar. Bu, dönerken ileri geri hareket etmelerini sağlar, bu da aracınıza güç vermelerini sağlamaktadır. Yağ keçesi kullanıldığı aracın boyutuna ve motor gücüne uygun olacak şekilde farklı modeller olarak seçilebilir. Yağ keçesi ölçüleri yüksek performans gösterecek şekilde seçilmeli. Yağ keçesi modellerini incelemek için https://www.ysnotomotiv.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

Kayış Nedir?

En çok kullanılan kayış çeşitlerinden biri de triger kayışıdır. Bir triger kayışı, içten yanmalı bir motordaki çeşitli bileşenlerin dönüşünü senkronize eden dişli bir kayıştır. Triger kayışlarının en yaygın kullanımı üstten supaplı motorlarda ve düz motorlardadır, ancak aynı zamanda üstten eksantrik miline sahip modern üretim otomobil motorlarında, özellikle enine montaj uygulamalarında da kullanılırlar.

Rulman Çeşitleri

Birbirine farklı yönde hareket eden silindirlerin arasında sürtünmeyi azaltan parçaya rulman denilmektedir. Rulmanlar çok farklı boyutlarda ve modellerde kullanıma sunulmaktadır. Bu rulman çeşitleri içinde bilyalı rulman türü en yaygın rulman tipidir. Modern bir bilyalı rulman, bir dış halkadaki bir dizi metal bilya tarafından desteklenen, kapalı bir yuvarlanma yolunda duran, genellikle çelikten metal bir bilyadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir