Gündem

Adil Karaismailoğlu Kimdir?

Adil Karaismailoğlu Kimdir?

Adil Karaismailoğlu, Türk siyasetçi ve mühendisdir. 1962 yılında Erzincan’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını ise ABD’de University of California Santa Barbara’da yapmıştır.

Karaismailoğlu, 1995 yılında Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanmıştır. Daha sonra 1999 yılında Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı olarak atanmıştır. 2003 yılında ise Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde Ekonomi ve Ticaret Müşaviri olarak görev yapmıştır.

Karaismailoğlu, 2005 yılında AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir. 2007-2011 yılları arasında Ulaştırma Bakan Yardımcılığı, 2011-2018 yılları arasında ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine atanmıştır.

2020 yılında ise Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak göreve başlamıştır. Görev süresi boyunca birçok altyapı ve ulaşım projesinin hayata geçirilmesinde önemli rol oynamıştır. Bunlar arasında İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Körfez Geçişi Projesi gibi projeler yer almaktadır.