Ekonomi

Standard & Poor’s’tan Türkiye’ye yeni not

Türkiye’nin ekonomide attığı doğru adımlar meyve vermeye devam ediyor. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunda değişime gitti. Kuruluş, Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

KABUL EDİLEBİLİR ENFLASYON VURGUSU

Karara ilişkin açıklamada yenilenen siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyeceği öngörüldü.

MERKEZ BANKASININ REZERVLERİNİN GÜÇLENMESİ GÖRÜNÜMÜ POZİTİFE ÇEKEBİLİR

Para ve finans sektörü politikalarının etkinliğine bağımsızlığı artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net rezervlerinin güçlenmesi durumunda görünümün pozitife çekilebileceği ifade edildi.

TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTU EN SON MART AYINDA DEĞİŞMİŞTİ

Öte yandan S&P son olarak Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak belirlemiş, kredi notu görünümünü “durağan” dan “negatif” e düşürmüştü.

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise 8 Eylül’de Türkiye’nin kredi notunu görünümünün revize edilmesinin ‘daha geleneksel politika karışımına dönüşü’ yansıttığını belirtmişti.